Obbligazioni societarie HIGH YIELD e oltre, verso frontiere inesplorate - Vol. 2 (16 lettori)

Aragua

Forumer attivo
mi aiutate a interpretare questo . (grazie)
AS PER PRESS RELEASE DATED MARCH 19, 2020 THE COMPANY ANNOUNCES ITS INTENTION TO DELIST SERIES OF NOTES AND THE RELATED GUARANTEES FROM THE NEW YORK STOCK EXCHANGE, AS IT IS FURTHER DESCRIBED IN THE PRESS RELEASE. . UPDATED INFORMATION AS OF MARCH 19, 2020 . HOLDERS ARE ADVISED THAT THE COMPANY, YABORA INDUSTRIA AERONAUTICA S.A. (EMBRAER), HAS RECEIVED THE REQUISITE CONSENTS IN RESPECT OF THE PROPOSED CONSENT SOLICITATION. CONSENTS ARE NOW COMPLETED AND POSITIONS WILL BE RETURNED. PAYMENT OF THE CONSENT FEE WILL BE MADE FOR EACH USD 1,000 PRINCIPAL AMOUNT TENDERED AS FOLLOWS: CONSENT FEE: USD 1.50 . +++INFORMATION AS OF MARCH 11, 2020 . PLEASE NOTE THE SETTLEMENT DATES AND RATES MAY BE SUBJECT TO CHANGE . HOLDERS ARE ADVISED THAT THE RESPONSE DEADLINE DATE AND TIME ARE TENTATIVE UPON CONFIRMATION FROM THE DEPOSITORY. . +++PLEASE NOTE, HOLDERS WHO ELECT TO CONSENT, WILL HAVE THEIR SECURITIES BLOCKED. UPON CONFIRMATION FROM THE DEPOSITORY THAT THE SECURITIES ARE NO LONGER BLOCKED, THE SHARES WILL THEN BE MADE AVAILABLE. . +++PLEASE NOTE, THE SHARE DEBIT HAS BEEN PROVIDED FOR OPERATIONAL PURPOSES IN ORDER TO BLOCK THE SECURITIES . YABORA INDUSTRIA AERONAUTICA S.A, ORGANIZED UNDER THE LAWS OF THE FEDERATIVE REPUBLIC OF BRAZIL) A WHOLLY-OWNED SUBSIDIARY OF EMBRAER S.A., (A COMPANY (SOCIEDADE ANONIMA) ORGANIZED UNDER THE LAWS OF THE FEDERATIVE REPUBLIC OF BRAZIL, ARE SOLICITING CONSENTS RELATING TO THE PROPOSED AMENDMENTS TO THE INDENTURES GOVERNING THE NOTES AS DESCRIBED IN THE CONSENT SOLICITATION DATED MARCH 10, 2020. . HOLDERS WHO ELECT TO CONSENT WILL RECEIVE THE CONSENT PAYMENT OF USD 1.50 IN CASH PER USD 1,000 PRINCIPAL AMOUNT OF NOTES. NO CONSENT FORM OR LETTER OF TRANSMITTAL NEEDS TO BE EXECUTED IN RELATION TO THE CONSENT SOLICITATIONS OR THE CONSENTS DELIVERED THROUGH THE DEPOSITORY. CONSENTS MAY BE DELIVERED ONLY IN PRINCIPAL AMOUNTS EQUAL TO MINIMUM DENOMINATIONS OF USD 2,000 AND INTEGRAL MULTIPLES OF USD 1,000 IN EXCESS THEREOF. REVOCATION OF CONSENTS MAY BE REVOKED AT ANY TIME PRIOR TO THE EARLIER OF THE EFFECTIVE TIME OR THE EXPIRATION TIME, BUT MAY NOT BE REVOKED THEREAFTER. . OPTIONS: 1) CONSENT 2) TAKE NO ACTION (DEFAULT) Option and Rate details: Option Number Option Description 1 Consent Granted Entitlement Type Credit/Debit Currency/Asset Rate:Base Quantity NSENT 2) TAKE NO ACTION (DEFAULT) Option and Rate details: Option Number Option Description 1 Consent Granted Entitlement Type Credit/Debit Currency/Asset Rate:Base Quantity Action (Default)
 

lasagna

Nuovo forumer
Mi hai preceduto; a questo proposito anche io non ho ancora ricevuto da Deutsche Bank la cedola di ak steel 2027 in quanto, sostengono loro, il depositario del titolo Euroclear non ha ancora effettuato il pagamento. Mi pare che, invece, qualcuno qui dentro abbia ricevuto l'accredito della cedola. Sapete per caso (parlo a chi ha ricevuto la cedola) qual'è il vostro depositario? Grazie
FINECO mi ha detto che fa una ricerca interna se ricevo l'accredito te lo segnalo. Colgo l'occasione di rinnovare la richiesta di comunicare nel forum se qualcuno a ricevuto la cedola del 15 marzo di AK Steel 2027 US001546AU45 Grazie
 

iguanito

Forumer storico
FINECO mi ha detto che fa una ricerca interna se ricevo l'accredito te lo segnalo. Colgo l'occasione di rinnovare la richiesta di comunicare nel forum se qualcuno a ricevuto la cedola del 15 marzo di AK Steel 2027 US001546AU45 Grazie
Ok, ti tingrazio. Mi hanno detto che la cedola è segnalata "delay", in ritardo
 

angy2008

Forumer storico
FINECO mi ha detto che fa una ricerca interna se ricevo l'accredito te lo segnalo. Colgo l'occasione di rinnovare la richiesta di comunicare nel forum se qualcuno a ricevuto la cedola del 15 marzo di AK Steel 2027 US001546AU45 Grazie
fai prima a chiedere se qualcuno non l'ha ricevuta, al momento sei solo tu in lista di attesa, tutti finora hanno detto di aver ricevuto cedola e consent fee
 

Users who are viewing this thread

Alto